Czym się różni zaliczka od zadatku na rynku nieruchomości?
Czym różni się zaliczka od zadatku na rynku nieruchomości?
Zadatek i zaliczka stanowią przedpłatę stosowaną przy zawieraniu umowy przedwstępnej/rezerwacyjnej sprzedaży nieruchomości. Zarówno zadatek, jak i zaliczka zaliczane są na poczet ceny nieruchomości pod warunkiem finalizacji transakcji.
Co ważne, przy wnioskowaniu o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, wpłacone środki w obu przypadkach mogą być uznane za wkład własny.
Podstawową różnicą jest fakt, że zadatek w odróżnieniu od zaliczki podlega przepisom Kodeksu cywilnego. Art. 394 informuje, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W przypadku, gdy do umowy nie doszło z winy sprzedającego, kupujący może żądać zwrotu dwukrotności zadatku. Zadatek jest więc nie tylko częściową wpłatą, ale również finansowym zabezpieczeniem obu stron transakcji.
Zaliczka podlega ogólnym przepisom o wykonywaniu umów wzajemnych. Stanowi wpłatę na poczet przyszłych należności, wynikających z umowy kupna – sprzedaży. Jej najistotniejszą cechą jest fakt, że podlega zwrotowi bez względu na to z czyjej winy do transakcji nie doszło. Ryzyko braku finalizacji transakcji jest więc większe ze względu na brak konsekwencji.
Skontaktuj się z Nami, a My bezpiecznie przeprowadzimy Cię przez proces sprzedaży bądź zakupu nieruchomości.