Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką.

Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką.

Hipoteka umowna to ograniczone prawo rzeczowe ustanowione w celu zabezpieczenia wierzytelności. Ułatwia wierzycielowi dochodzenie zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, kto jest jej właścicielem, a także z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami.

Wysokość hipoteki umownej to zazwyczaj od 150% do 200% wartości udzielonego kredytu.

W procesie zakupu nieruchomości istotne jest zweryfikowanie księgi wieczystej, a w szczególności działu IV, który informuje o hipotekach.

Ważny jest również dokument z banku, zawierający m. in. wysokość aktualnego zadłużenia oraz warunkową zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Najbezpieczniej jest, aby to kupujący spłacił zadłużenie. Wówczas część środków przekazywana jest na rachunek wierzyciela, co gwarantuje spłatę kredytu, a pozostałą część otrzymuje właściciel.

Następnie, bank zobowiązany jest wystawić dokumenty, potwierdzające uregulowanie hipoteki wraz ze zgodą na jej wykreślenie z księgi wieczystej. Możliwe jest to również wtedy, gdy kupujący posiłkuje się kredytem hipotecznym. Wtedy bank, udzielający kredytu spłaca zobowiązanie.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej umożliwia wniosek złożony do sądu, który obciążony jest opłatą sądową. Proces wykreślenia trwa nawet kilka miesięcy.

Wykreślenie hipoteki nie następuje z urzędu, nie zawsze więc wpis w dziale IV jest skuteczny. Niekiedy należności zostały spłacone, a jedynie nie złożono wniosku do sądu.

Korzystając z usług profesjonalnego pośrednika dostajesz wsparcie i pomoc, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, unikniesz popełnienia błędów bądź strat finansowych.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Manufaktura Nieruchomości Trójmiasto z siedzibą przy Grunwaldzka 42A/3, 83-000 Pruszcz Gdański (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@manufaktura-trojmiasto.pl… czytaj więcej