Top 5 błędów przy sprzedaży domu i mieszkania.

Sprzedaż nieruchomości, czy to domu, czy mieszkania to poważne przedsięwzięcie, które wymaga starannego przygotowania i odpowiedniej strategii. Niestety, wielu sprzedających popełnia błędy, które mogą opóźnić sprzedaż lub obniżyć wartość ich nieruchomości. W tym artykule przedstawiamy pięć najczęstszych błędów przy sprzedaży nieruchomości i podpowiadamy, jak ich uniknąć, aby zwiększyć swoje szanse na szybką i korzystną sprzedaż.

1. Zbyt wysoka cena wywoławcza

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez sprzedających jest ustalenie zbyt wysokiej ceny wywoławczej. Choć naturalne jest, że chcemy uzyskać jak najwięcej za naszą nieruchomość, to jednak zawyżona cena może odstraszyć potencjalnych kupców. Klienci zazwyczaj porównują ceny podobnych nieruchomości w okolicy i jeśli Twoja jest zbyt droga, mogą ją pominąć.

Jak tego uniknąć?

 • Zasięgnij opinii profesjonalisty: Skorzystaj z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości, który pomoże ustalić realną wartość Twojej nieruchomości, bazując na analizie rynku.
 • Przeanalizuj rynek: Sprawdź ceny podobnych nieruchomości w okolicy, aby mieć orientację, ile warta jest Twoja nieruchomość.
 • Bądź elastyczny: Jeśli Twoje mieszkanie nie przyciąga zainteresowanych przez dłuższy czas, rozważ obniżenie ceny.

2. Słaba prezentacja nieruchomości

Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie przy sprzedaży nieruchomości. Brak odpowiednich zdjęć, zaniedbane wnętrza i nieuporządkowany ogród mogą zniechęcić potencjalnych kupców. Profesjonalne zdjęcia i inscenizacja wnętrza mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność Twojej oferty.

Jak tego uniknąć?

 • Zainwestuj w profesjonalne zdjęcia: Wynajmij fotografa specjalizującego się w fotografii nieruchomości. Profesjonalne zdjęcia potrafią ukazać nieruchomość w najlepszym świetle.
 • Inscenizacja wnętrza: Zadbaj o estetykę wnętrza. Uporządkuj przestrzeń, usuń zbędne przedmioty i dodaj elementy dekoracyjne, które podkreślą walory mieszkania.
 • Pamiętaj o detalu: Upewnij się, że drobne naprawy są wykonane, a wnętrza są czyste i schludne.

3. Ignorowanie koniecznych napraw

Nieruchomość w złym stanie technicznym może odstraszyć kupujących. Przeprowadzenie niezbędnych napraw i zadbanie o estetykę wnętrz może znacząco zwiększyć atrakcyjność Twojej oferty. Nawet drobne usterki mogą negatywnie wpłynąć na odbiór nieruchomości.

Jak tego uniknąć?

 • Przeprowadź inspekcję: Sprawdź stan techniczny nieruchomości i wykonaj niezbędne naprawy przed wystawieniem jej na sprzedaż.
 • Zainwestuj w remonty: Czasami warto zainwestować w drobne remonty, takie jak malowanie ścian czy naprawa uszkodzonych elementów, aby podnieść wartość nieruchomości.
 • Zadbaj o estetykę: Upewnij się, że wnętrza są czyste, schludne i estetyczne.

4. Niedostateczna promocja

Ograniczenie się tylko do jednego kanału reklamowego to za mało, aby dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców. Wykorzystanie różnorodnych platform może znacząco zwiększyć zasięg Twojej oferty.

Jak tego uniknąć?

 • Wykorzystaj różnorodne platformy: Zamieść ogłoszenie na popularnych portalach nieruchomości, w mediach społecznościowych, a także w lokalnych gazetach.
 • Zainwestuj w reklamę: Rozważ płatne reklamy, aby zwiększyć zasięg Twojej oferty.
 • Korzystaj z mediów społecznościowych: Regularnie udostępniaj posty na Facebooku, Instagramie i innych platformach społecznościowych, aby dotrzeć do większej liczby potencjalnych kupców.

5. Brak współpracy z profesjonalistą

Samodzielna sprzedaż nieruchomości może być trudniejsza i mniej opłacalna. Doświadczony pośrednik nieruchomości może znacząco zwiększyć Twoje szanse na szybką i korzystną sprzedaż, pomagając w negocjacjach, promocji i załatwieniu formalności.

Jak tego uniknąć?

 • Skorzystaj z usług pośrednika nieruchomości: Profesjonalny agent pomoże Ci w procesie sprzedaży, od ustalenia ceny, przez promocję, aż po finalizację transakcji.
 • Wybierz doświadczonego agenta: Upewnij się, że wybrany przez Ciebie agent ma doświadczenie i dobre opinie.
 • Ustal warunki współpracy: Omów z agentem szczegóły współpracy, takie jak prowizja, zakres usług i strategia sprzedaży.

Podsumowanie

Unikając tych pięciu błędów, zwiększasz swoje szanse na szybką i opłacalną sprzedaż nieruchomości. Sprzedaż mieszkania to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i strategii. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z nami – jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami już dziś i umów się na bezpłatną konsultację!

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Manufaktura Nieruchomości Trójmiasto z siedzibą przy Grunwaldzka 42A/3, 83-000 Pruszcz Gdański (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@manufaktura-trojmiasto.pl… czytaj więcej