Jakie są koszty sprzedaży mieszkania? Kto płaci podatek, a co z notariuszem?

Sprzedaż mieszkania to skomplikowany proces, który wiąże się z różnymi kosztami i formalnościami. Warto zrozumieć, jakie opłaty ponosi sprzedawca, a jakie kupujący, aby móc się odpowiednio przygotować i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule dokładnie omówimy, jakie są koszty sprzedaży mieszkania oraz jakie obowiązki spoczywają na obu stronach transakcji.

Koszty sprzedaży mieszkania – co warto wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z różnymi kosztami, które mogą się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, jej stan czy wartość. Przed przystąpieniem do sprzedaży warto zrobić listę wszystkich możliwych wydatków, aby mieć pełen obraz sytuacji.

notariusz sprzedaż mieszkania koszty notarialne
 1. Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości – jeśli sprzedasz mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% od zysku. Zysk ten to różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu powiększoną o koszty związane z nabyciem i remontem nieruchomości.
 2. Opłaty notarialne – akt notarialny jest niezbędny przy sprzedaży nieruchomości, a koszty związane z jego sporządzeniem ponosi zazwyczaj kupujący.
 3. Opłata za wykreślenie hipoteki – jeśli mieszkanie jest obciążone hipoteką, konieczne będzie jej wykreślenie z księgi wieczystej, co wiąże się z opłatą sądową w wysokości 100 zł.
 4. Prowizja dla pośrednika nieruchomości – jeśli korzystasz z usług agencji nieruchomości, musisz liczyć się z prowizją, która zazwyczaj wynosi od 2% do 3% wartości nieruchomości. W Manufakturze Nieruchomości oferujemy kompleksową obsługę, która zapewni Ci spokojną i szybką transakcję.
 5. Koszty remontu i przygotowania mieszkania do sprzedaży – warto zadbać o atrakcyjny wygląd mieszkania, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami remontu czy odświeżenia wnętrza.

Koszty sprzedaży mieszkania ponoszone przez kupującego

Kupujący również musi przygotować się na kilka istotnych wydatków związanych z zakupem nieruchomości:

 1. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – wynosi on 2% wartości nieruchomości.
 2. Koszty notarialne – jak wspomniano wcześniej, koszty aktu notarialnego ponosi zazwyczaj kupujący, chociaż strony mogą uzgodnić inny podział tych kosztów.
 3. Opłaty sądowe – związane z założeniem księgi wieczystej lub wpisem nowego właściciela do istniejącej księgi wieczystej. Koszt tych opłat to zazwyczaj kilkaset złotych.

Jak uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania?

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Najprostszym i najbardziej oczywistym jest odczekanie 5 lat od nabycia nieruchomości przed jej sprzedażą. Jednak istnieją również inne możliwości.

obliczanie podatku od sprzedaży mieszkania
 1. Przeznaczenie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe – jeżeli całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczysz na zakup: – innej nieruchomości,
  – remont,
  – budowę nowego domu.
 2. Brak zysku ze sprzedaży – jeśli cena sprzedaży jest taka sama lub niższa od ceny zakupu, nie musisz płacić podatku dochodowego, ponieważ nie osiągniesz zysku.
 3. Spłata kredytu hipotecznego – jeżeli sprzedajesz nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym i uzyskane środki przeznaczysz na spłatę tego kredytu.

Podsumowanie

Sprzedaż mieszkania to proces wymagający uwzględnienia wielu kosztów i formalności. Zarówno sprzedawca, jak i kupujący muszą być przygotowani na różne wydatki. M. in. podatek dochodowy od sprzedaży, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne czy koszty sądowe.

Warto dokładnie zaplanować wszystkie kroki, aby transakcja przebiegła sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione profesjonalnie i bez stresu, skontaktuj się z Manufakturą Nieruchomości.

Nasz zespół ekspertów zadba o każdy detal transakcji, dzięki czemu sprzedaż Twojego mieszkania będzie szybka i bezproblemowa. Zapraszamy do współpracy!

Przeczytaj więcej:
Sprzedaż mieszkania: 10 kluczowych kroków
Top 5 błędów przy sprzedaży domu i mieszkania.
Jak przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej?

Sprawdź nasze opinie w google.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Manufaktura Nieruchomości Trójmiasto z siedzibą przy Grunwaldzka 42A/3, 83-000 Pruszcz Gdański (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@manufaktura-trojmiasto.pl… czytaj więcej